دوشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٩
خدمات
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
معرفی رشته

 گروه آمار دانشگاه سمنان با پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی آمار  در مهر ماه ۱۳۸۶ آغاز به کار نمود.  این گروه پس با تكميل كادر هيأت علمي خود به سرعت مراحل رشد و ترقي را پشت سرگذاشت به طوري كه دوره كارشناسي شبانه در سال1388 در گروه آمار راه اندازي  گردید. به دنبال گسترش ابعاد كاربردهاي علم آمار و با نيازسنجي جامعه  و استان سمنان در سال ۱۳۹۲دوره كارشناسي ارشد آمار ریاضی  دایر و اولین دوره دانشجویان كارشناسي ارشد در گرایش آمار ریاضی پذيرش شدند.

گروه آمار دانشگاه سمنان در طول مدت فعاليت كوتاه خود، با فارغ التحصيل كردن تعداد زيادي دانش آموخته كارشناسي روزانه، شبانه و دوره هاي كارشناسي ارشد عهده دار تربيت كارشناسان آمار مورد نياز سازمان ها بوده است.

هم اكنون گروه آمار داراي ۶ عضو هيأت علمی فعال و ۲ بورسيه دكتراي خارج با تخصص ها و گرايش هاي متنوع قابليت اعتماد، طرح آزمايشها، مدلسازي، فرآيندهاي تصادفي، آمار چند متغيره، استنباط آماري، آمار فضايي، نظريه احتمال، استنباط بیزی، آمار و احتمال فازی، اقتصادسنجی و اقتصادسنجی بیزی مي باشد كه از جامعيت و فراگيري منحصر به فردي در يك مجموعه واحد برخوردار است.

اهداف کمی و کیفی گروه تا حدودی محقق شده است. اهداف آینده شامل رشد بیشتر در زمینه کیفی و رسیدن به شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و  سایر گرایش‌های کارشناسی ارشد می باشد. گسترش کاربرد علوم آماری در صنایع و علوم مختلف در پروژه های علمی و صنعتی طی سال های اخیر نیاز به تحلیل و بررسی آماری دقیق در انتهای پروژه به خصوص به منظور کاربرد بهترنتایج پروژه احساس می گردد  نیاز به این رشته در کشور به شدت وجود دارد .

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در سازمانها و ادارات امور آماری را مدیریت کرده و نيازهاي آماري صنايع از جمله كنترل كيفيت، طرح آزمايشها و تحليل داده‌ها را برآورده سازند و می توانند نقش مشاور آماري را در كليه پژوهش‌هاي علمي علوم پايه، کشاورزی، علوم انساني و علوم پزشكي ايفا نمايند. با توجه به گسترس روز افزون شبکه بانکی کشور و نیازمستمر این مجموعه به کارشناسان آمار فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بانکها مشغول شوند. مراکزی نظیر وزارت آموزش و پرورش نیز از کازشناسان آمار استفاده می کنند. همچنین از جمله مراکز اصلی جذب دانش آموختگان کارشناسی ارشد این رشته مرکز آمار ایران، پژوهشکده آمار، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بانک مرکزی می باشد. اطلاعات و زمینه تخصصی فعالیت اعضای هیات علمی گروه به شرح ذیل می­باشد:

آمار  و اطلاعات اعضای هیات علمی گروه آمار

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

تخصص

1

پرویز ملک ­زاده

استادیار

استنباط آماری

2

سعید زال­ زاده

استادیار

قابلیت اعتماد

3

امید کریمی

استادیار

آمار فضایی و  استنباط بیزی

4

فاطمه حسینی

استادیار

آمار و استنباط فضایی بیزی و  اقتصادسنجی فضایی

5

مهدی روزبه

دانشیار

مدل بندی آماری ، رگرسیون و اقتصادسنجی

      6    سید مهدی  محمودی              استادیار   استنباط علیت و یادگیری آمار

7

رضا ولی­ الهی مهریزی

مشغول به تحصیل

داده های سانسورشده و قابلیت اعتماد