چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٩
خدمات
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
اخبار > جلسه دفاع از رساله دکتری جناب آقای محمدرضا آزرم


   نسخه چاپي    ارسال به دوست
 
    جلسه دفاع از رساله دکتری جناب آقای محمدرضا آزرم
  

دفاع از رساله دکتریدر دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر                                                                                                                                                  

 

چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه جاری ، یکی دیگر از دانشجویان دکترای ریاضی دانشگاه سمنان با دفاع از تز دکترای خود فارغ التحصیل خواهد شد. محمد رضا آرزم، دانشجوی دکترای ریاضی کاربردی در گرایش تحقیق در عملیات، بعنوان سومین فارغ التحصیل در گرایش ریاضی کاربردی دانشگاه سمنان است که هفته ی آینده از رساله خود با عنوان : « بکارگیری معادلات شبه‌نیوتن در روش‌های گرادیان مزدوج»  دفاع خواهد نمود.

دکتر سامان بابایی، استاد راهنمای این دانشجو در توضیح مختصری پیرامون موضوع این رساله ی دکتری گفت: بهینه­ سازی غیرخطی به عنوان موضوعی مهم در آنالیز غیرخطی و کنترل بهینه، به طور گسترده در مهندسی، اقتصاد، مدیریت، صنعت و ... مورد استفاده قرارمی­گیرد. وی گفت: در بهینه­ سازی غیرخطی، بهینه­ سازی نامقید از اهمیت ویژه­ای برخوردار است، زیرا اغلب می­توان مسایل مقید را با لحاظ جریمه­ هایی در تابع هدف به جای محدودیت­ها به مسایل نامقید تبدیل کرد. در کاربردهای عملی اغلب مسایلی در ابعاد بالا، که به مسایل بزرگ مقیاس معروف هستند، ظاهر می­شوند. برای حل این گونه مسایل باید از روش­هایی استفاده شود که حجم اندکی از حافظه ماشین را به خود اختصاص می­دهند. از این رو، در عمل برای حل مسایل بهینه ­سازی غیرخطی نامقید بزرگ مقیاس، روش­هایی از نوع روش­های گرادیان مزدوج غیرخطی و روش­های شبه­­ نیوتن بی­ حافظه مورد استفاده قرار می­گیرند.

وی افزود: در این پایان نامه به روش­هایی پرداخته می­شود که در آنها به نوعی، روش­های گرادیان مزدوج و روش­های شبه­­ نیوتن بی ­حافظه با هم ترکیب می­شوند. به بیان دقیق­تر، تلاش می­شود که تقریب­های ماتریس هسی حاصل از روش­های شبه­­ نیوتن بی­حافظه به طور مستقیم در روش­های گرادیان مزدوج غیرخطی مورد استفاده قرار بگیرند.بررسی شرایط کاهشی بودن روش­های پیشنهادی و تحلیل همگرایی سراسری آنها مباحث اساسی دیگری از این پژوهش را تشکیل می­دهند. الگوریتم­های پیشنهادی و برخی الگوریتم­های هم­نوع در محیط نرم­افزاری MATLABروی مسایلی با بعد حداقل 1000 پیاده­سازی می­شوند و سپس با کمک آزمون­های آماری استاندارد، کارایی عددی این الگوریتم­ها مورد مقایسه قرار می­گیرد و در نهایت، نتایج مقایسات گزارش می شوند.

گفتنی است در این رساله، آقایان دکتر سید هادی ناصری، دانشیار دانشگاه مازندران، دکتر جعفر فتحعلی، دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود وهمچنین دکتر محمد رضا صافی و دکتر علی اشرفی از اساتید گروه ریاضی دانشگاه سمنان بعنوان هیات داوران، داوری این جلسه دفاع را بر عهده خواهند داشت. دکتر سامان بابایی، دانشیار گروه ریاضی دانشگاه سمنان راهنمایی این دانشجو را بر عهده داشته است. همچنین دکتر رضا قنبری، دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد بعنوان مشاور این رساله در جلسه دفاع حضور خواهد داشت.

این جلسه دفاعیه بعد از ظهر روز چهار شنبه بیستم اردیبهشت ماه جاری، در سالن جلسات دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه سمنان برگزار خواهد شد. ■

 

 

 

  

گروه خبری :اخبار دانشکده ریاضی, اخبار دانشکده آمار, اخبار دانشکده علوم کامپیوتر, اخبار دفاعیات دانشکده ریاضی, دفاعیات, آرشیو اخبار 1396/02/13 ساعت :١٠:١٨ تعداد نمایش:3585 کد خبر : ١١١٩٩