سه شنبه ١١ آذر ١٣٩٩
خدمات
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
اخبار > برگزاری جلسه دفاعیه دکتری شنبه هفدهم تیرماه 1396 ساعت 9 صبح


   نسخه چاپي    ارسال به دوست
 
    برگزاری جلسه دفاعیه دکتری شنبه هفدهم تیرماه 1396 ساعت 9 صبح
  


دفاع از پايان نامه دانشجوي دكتري رياضيات كاربردي، آناليز عددي آقاي يونس اكبري

عنوان پایان نامه:

شناسایی و تطبیق نویسنده از روی نمونه  های برون خط دست نوشته

چکیده پایان نامه:

ارایه یک مدل ریاضی از روی دست­خط به منظور شناسایی ویژگی هایی از قبیل جنسیت و هویت فرد که با یک برنامه کامپیوتری پیاده سازی شده باشد، می تواند کمک شایانی به همه افرادی که بر روی دست خط مطالعه می کنند از جمله روان شناسان، خط شناسان و جرم شناسان داشته باشد. با این مدل تفاوت دست خط افراد با سرعت و دقت بیشتری بررسی خواهد شد. به همین دلیل در این رساله در بخش اول مدلی ریاضی به منظور شناسایی تفاوت در جنسیت نویسنده دست خط ارایه شده است. در بخش دوم شناسایی دست خط فرد نویسنده مدل سازی شده است. در پایان از امضا به منظور شناسایی و تصدیق نویسنده استفاده می‌ شود.

    به منظور پیاده‌سازی این سیستم برای اولین بار مدلی ریاضی با رویکرد یک سیستم دینامیکی در استخراج ویژگی از قبیل بعد فرکتالی‏ و فیلترینگ پویای نمادین‏ مبتنی بر تبدیل موجک و تبدیل رادان استفاده شده است. به منظور تحلیل دینامیکی دقیق تر، تصویر اسکن شده ی دست خط هر فرد بایستی به یک فرم موج تبدیل شود. در این رساله با استفاده از تبدیل موجک و تبدیل رادان دو بعدی تصویر دست­خط هر فرد به یک فرم موج تبدیل می شود. سپس با استفاده از فیلترینگ پویای نمادین و بعد فرکتالی این فرم موج تحلیل و به عنوان بردار ویژگی هر دست خط در نظر گرفته می شود. به منظور شناسایی جنسیت و فرد نویسنده از الگوریتم های یادگیری ماشین از قبیل شبکه های عصبی چند لایه و ماشین بردار پشتیبان و برای بررسی صحت نویسنده از روی امضا از آزمون آماری کلموگروف اسمیرنوف استفاده شده است. تمامی این مدل ها بر روی بانک اطلاعاتی از دست خط افراد در چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه پیاده سازی شده است. همچنین آزمایش ها در چالش های مختلفی از قبیل استقلال در متن نوشتاری و زبان نوشتاری پیاده سازی شده است. نتایج نشان می‌دهد این رویکرد در این حوزه در مقایسه با روش های دیگر نتایج قابل قبولی به دست آورده است.

استاد راهنمای اول:

آقای دکتر کاظم نوری

استاد راهنمای دوم:

آقای دکتر جواد صدری

استاد مشاور:

آقای دکتر سید محمد رضوی

زمان دفاع رساله:

شنبه هفدهم تیرماه 1396 ساعت 9 صبح

  

گروه خبری :اخبار دانشکده ریاضی, اخبار دانشکده آمار, اخبار دانشکده علوم کامپیوتر, اخبار دفاعیات دانشکده ریاضی, دفاعیات, آرشیو اخبار 1396/04/14 ساعت :٠٩:٢٢ تعداد نمایش:2669 کد خبر : ١١٥٩٢