چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٩
خدمات
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
اخبار > جلسه دفاع از رساله دکتری با عنوان: مباحثی در هندسه کوانتومی- سرکارخانم شروین فرضی ابریق


   نسخه چاپي    ارسال به دوست
 
    جلسه دفاع از رساله دکتری با عنوان: مباحثی در هندسه کوانتومی- سرکارخانم شروین فرضی ابریق
  

800x600

جلسه دفاع از رساله دکتری با عنوان:  مباحثی در هندسه کوانتومی-  18/7/98

پنج شنبه هفدهم مهرماه جاری، جلسه دفاع از رساله یکی دیگر از دانشجویان دکترای ریاضی محض برگزار خواهد شد.

در این دفاعیه خانم شروین فرضی ابریق از رساله دکترای خود با عنوان« مباحثی در هندسه کوانتومی» دفاع کرده و به درجه دکتری نائل خواهد شد. آقای دکتر سید ابراهیم اکرمی راهنمایی وی را در انجام این رساله بر عهده داشته اند. در این جلسه آقایان دکتر عبدالرحمن رازانی استاد دانشکده ریاضی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دکتر اسدا ... آقاجانی استاد دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت و دکتر رضا معمار باشی دانشیار دانشکده ریاضی دانشگاه سمنان داوری رساله را بر عهده خواهند داشت. این جلسه به سرپرستی دکتر مجید اسحاقی به عنوان نماینده تحصیلات تکمیلی دانشگاه برگزار خواهد شد.این دفاعیه ساعت 13 الی 15 در سالن جلسات دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر برگزار خواهد شد.

 

خلاصه ای از موضوع رساله :

مفهوم مدل ریاضی و ساختار هندسی‏، موضوعی است که ذهن جست و جوگر انسان را به تفکر وا می‌دارد. در تمام موارد تعاملی انسان با محیط پیرامونش‏، مدلسازی اولین و پرکاربردترین ابزاری است که او را در درک و برآورد محیطی و کسب شمای فیزیکی پدیده‌ها یاری می‌دهد. موضوعی که برای این رساله انتخاب شده است‏، این مفهوم را یادآور می‌شود که ورای مدلسازی کلاسیکی که تا کنون با آن روبه‌رو هستیم‏، مدل‌های نوین هندسی معرفی می‌گردند که سعی در توجیه، یکپارچه‌سازی و رفع چالش‌ها و کاستی‌های هندسه کلاسیک در مواجهه با مسائل و پدیده‌ها دارند.

در این رساله تلاش شده است تا از دو جنبه‏، مباحثی در هندسه کوانتومی مورد بررسی قرار گیرد. در گام اول‏، روشی برای ساخت یک حساب دیفرانسیلی همورد روی یک جبر هاپف‏، از یک حساب کوانتایز شده‌ی یک عملگر دیراکِ جبر مذکور‏، ارائه شده است؛ در این راستا‏، روش ساخت حساب دیفرانسیل همورد دوطرفه‏ ارائه شده توسط برزینسکی و مجید‏، که از یک عنصر مرکزی جبر دوگان ساخته شده است‏، بازیابی می‌گردد. در ادامه گام اول از رساله جاری‏، روش مذکور برای عملگر دیراک کوانتومی ‎‎‎SL(2)‎ ‎‏ داده شده توسط مجید‏، و عملگر دیراک کوانتومی ‎‎‎‎SL(2)‎ ‎‏ داده شده توسط کولیش و بیبیکف اعمال گردیده است. در گام دوم از این رساله‏، پس از ارائه ساختار مقدماتی از هندسه‌ای که در اینجا هندسه کوانتومی نامیده شده است‏، به مطالعه رویکرد کاتو برای حل مسئله کوشی برای دستگاه هذلولوی شبه خطی متقارن با این فرض که ضرایب مشتقات فضایی مجهول‏ مساله‏، وابسته به مشتق زمانی مرتبه اول آن می‌باشد‏، پرداخته می‌شود. در طی این روند‏، برگرفته از نظریه کوانتومی‏، در حقیقت عملگر دیفرانسیل معمولی با عملگر دیفرانسیل جزئی جایگزین شده و وجود جواب دستگاه معادلات ژئودزیکی و خم انتگرال‏، مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

  

گروه خبری :همه اخبار, اخبار دانشکده ریاضی, اخبار دفاعیات دانشکده ریاضی, دفاعیات, آرشیو اخبار 1398/07/10 ساعت :١٥:٥١ تعداد نمایش:709 کد خبر : ١٧٠٢٧